Otthonod a Kert

Emlékeztek még a tavalyi télre?

Akinek kerti tava van, biztos, hogy emlékezetes maradt az év eleje. 

 

Januárban állandóan csörögtek a telefonok, kétségbeesett tótulajdonosok kerestek, hogy mit csináljanak a befagyott tóval.

Most még bőven időben vagyunk. Érdemes végiggondolni, megvan-e minden a tó biztonságos átteleltetéséhez. 

Nézzük, mire kell vigyázni:

  • Ha előregyártott tómederből építettük, akkor a medret nem fenyegeti veszély, a fóliával készült tavak esetében azonban mindenképpen meg kell akadályozni a teljes befagyást, még akkor is, ha nem élnek benne halak.  Ha a tó teljes felületén befagy, a jég nekifeszül a fóliának, és könnyen sérülést okozhat rajta, sok gondot okozva. (Elég csak a fólia javítására, rosszabb esetben cseréjére gondolni, ami nagyon sok pénzt és munkát jelent.)
  • Ha a tóban halak is fognak áttelelni, akkor mindenképpen meg kell akadályozni a teljes tófelület befagyását. A lezárt vízfelület alatt ugyanis lassanként elfogy az oxigén, a szén-dioxid viszont felhalmozódik, és a halak megfulladnak. 
  • Akinek első alkalommal lesznek telelő halai, még egyszer győződjön meg róla, hogy a tónak a legmélyebb része legalább 80 cm. Ha ennél sekélyebb a tó, semmi esetre nem szabad a halakat benne hagyni.
  • A tóba helyezett szivattyút ki kell venni a vízből. Ilyenkor van alkalom a vízkőmentesítésre, amit egyszerű ecetes áztatással meg lehet oldani. Szedjük szét a szivattyút, ellenőrizzük a rotort, vízkőmentesítsük az alkatrészeket. Ha rotort kell cserélni, ilyenkor érdemes megvenni, mert tavasszal, amikor hirtelen kell, nem biztos, hogy találunk megfelelőt. A készüléket tegyük száraz helyre tavaszig. 
  • A szűrőt is nyissuk ki, vegyük ki belőle a szűrőközegeket és tisztítsuk meg, ha pótolni kell, azt is most érdemes beszerezni.
  • Bármilyen egyéb készülékkel (algamentesítő UV lámpa, fonalalga elleni készülékek stb) ugyanígy járjunk el. Mindent helyezzünk száraz helyre télire.
  • Ha beüt a fagy (mondjuk ez most még nem aktuális, de jobb felkészülni rá) legyen készenlétben befagyásgátló. Ez egy nagyon egyszerű hungarocell szerkezet, amit önmagában is lehet használni, de levegőztetővel kombinálva sokkal hatékonyabb. A leggyakrabban használt típusokat itt találod.
  • Végül, ha már megtörtént a baj, és befagyott a tó vize, valahogy léket kell csinálni rajta hogy ne fulladjanak meg a halak. NE PRÓBÁLD meg betörni a jeget, mert a keletkező zaj és rezgések nagyon károsak a halakra, akár el is pusztulhatnak miatta. AMIT TEHETSZ: egy fazék forró vizet tegyél a jégre, és addig tartsd ott, amíg szépen át nem olvasztja a jeget. Ha kell, töltsd újra a forró vizet. Ha átolvadt a jég, tedd a lékbe a befagyásgátlót és kösd be a levegőztetőt. Ez pont annyi oxigént enged be a vízbe, ami elég a halaidnak, és elég helyet biztosít a keletkező gázok eltávozására is. 

 

 

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!