Azért, mert kreatív vagy, és olyan tavat szeretnél, ami másnak nincs. Vagy azért, mert a tó helye szabálytalan, egyedi formát kíván. Bármi is legyen az indok, a tófólia segítségével megvalósíthatod az álmaidat.
Előző cikkemben az előregyártott tómeder volt a téma, most pedig a tófólia kérdését járjuk körül.
A fóliázott kerti tó fő előnye, hogy olyanná alakítod, amilyenné akarod. Nincs megkötve semmi, készíthetsz patakot, több tavacskát egymás alá, vízeséssel összekötve, tulajdonképpen bármilyen ötletedet megvalósíthatod. Ötletből pedig nincs hiány, hiszen biztos, hogy régóta álmodozol róla. A kerti tó nem olyasmi, amit egyik nap kitalálsz, másik nap megcsinálsz 🙂
Számtalan ötlet valósítható meg a fólia segítségével. Kisebb-nagyobb tavak, patakok, csobogórendszerek készülnek velük.
Mielőtt azonban elrohansz fóliát vásárolni, néhány dolgot még tudnod kell. Az első, amivel szembetalálkozol majd, az a kérdés lesz, hogy PVC fóliát vagy gumifóliát válassz-e.
Ismerjük a marketingfogást, amelynek a lényege azt rögzíteni az emberek fejében, hogy ami drága, az jó is. A valóságban ez nem minden esetben van így. A nagyon drága, erősen márkázott termékek sokszor nem lényegesen jobbak a kicsit olcsóbb termékeknél.
A tófóliák esetében nem arról van szó, hogy van olcsó és drága fólia, hanem arról, hogy a két fólia – a gumi és a PVC – alapvetően különbözőek. Alapanyaguk, kémiai szerkezetük, időtállóságuk teljesen különböző.
Lássuk, mit tud a gumifólia, és mit a PVC.
Ha gumifóliát választasz, ezeket az előnyöket élvezheted:
- A gumi alapanyaga gyakorlatilag élethosszig tartóan stabil. Kémiai szerkezete 25 év múlva is ugyanaz, mint a gyártáskor.
- Éppen ezért 25 év gyártói garanciát kapsz hozzá.
- A garanciaidő letelte után még legalább 20 éven keresztül nem kell hozzányúlnod.
- Ha illeszteni kell, az vulkanizálással történik. A segédanyagok olyan illesztést biztosítanak, mintha eleve egyben gyártották volna.
- UV álló, fagyálló.
- Többféle szélességű tekercsekben vásárolható, jól igazodik a tó méreteihez.
Ha PVC fóliát választasz, ezeket az előnyöket élvezheted:
- A gyártó 10 év garanciát biztosít a termékre.
- Lényegesen olcsóbban vásárolhatod meg, mint a gumi alapanyagú terméket.
- Könnyen, házilag is ragasztható, ha egy lepelből nem lehet megoldani a bélelést.
- Többféle szélességű tekercsekben vásárolható, jól igazodik a tó méreteihez.
- Háromféle vastagságban kapható: 0,5, 0,8, 1 mm.
És lássuk a gumifólia hátrányait:
- Drágább, mint a PVC.
- Ha illeszteni kell, ahhoz érdemes szakembert hívni.
És a PVC hátrányai:
- Alapanyaga PVC, amely egy rugalmatlan anyag. Azért, hogy hajtogatható és jól kezelhető legyen, lágyítót kevernek bele a gyártás során. Sajnos azonban a lágyító nem épül be tökéletesen a PVC molekulákba, hanem abban a pillanatban, ahogy belekerült, máris elkezd párologni belőle. Nagyjából 10-15 év alatt teljesen elpárolog, és az így rugalmatlanná vált PVC törékennyé válik. Az egész fóliát cserélni kell.
- Minden tekercs több darabból kerül összeragasztásra. Nem tudsz mondjuk egy 6×10 méteres darabot megvenni úgy, hogy abban nincs gyárilag ragasztás. Márpedig a ragasztás mindig neuralgikus pont.
Sikerült elbizonytalanítani? Ne hagyd magad
Itt van néhány kép, hogy néz ki a fóliázás a gyakorlatban, előzetesként.
Következő blogbejegyzésünk arról szól majd, hogyan készítsd el a fóliás tó medrét, és hogyan díszítsd, hogy a lehető legrövidebb időn belül élvezhesd a látványt. Tarts velünk akkor is!
Ha még nem vagy biztos a dolgodban, keresd munkatársainkat bizalommal
e-mailen: otthonodakert@gmail.com
telefonon: 0670-779-6611, 0630-969-7228, 0630-678-4804
Egyetlen megkeresést sem hagyunk megválaszolatlanul. Segítünk a tervezésben, a kivitelezésben és a termékek beszerzésében is.
www.otthonodakert.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: